Planetside 2

24.3.2014 7:00

 PLANETSIDE 2    
Planetside 2 je zajímavá MMO FPS ( Massive Multiayer Online Firts Person Shooter), česky: multiplayerová střílečka z pohledu první osoby, od Sony online entertaiment, která je zasazena do budoucnosti na planetu podobající se té naší (Auraxis).

Pokud nemáte rádi v multiplayerových střílečkách velké mapy, Planetside 2 pravděpodobně nebude váš šálek kávy. Jsou zde totiž 3 'kontinenty' (připravovaný 4. kontinent-Hossin je již přístupný na test serverech), mezi kterými se lze teleportovat, přičemž každý z nich má rozlohu okolo 50km čtverečních, čímž Sony překonalo všechny konkurenty, co se velikosti map týče. Nebojte se ovšem, že každou chvíli budete načítat další část mapy, vše je kompletně bez načítacích sekvencí (pokud nepočítáme teleportování), takže mapu můžete prolézt křížem krážem a neuvidíte ani jednu načítací obrazovku. Hratelné frakce jsou v planetside 2 také 3:

1.Terranská Republika (Původní výprava planety Země, než se začalo válčit o Auraxium - zdroj jenž byl objeven na planetě Auraxis)
2. Nová Konglomerace (Odtrženi od Terranské Republiky a nedají dopustit na tvrdý pancíř a velkou sílu) 
3. Vanu Souveregnity (Odtrženi od Terranské Republiky, když našli na planetě Auraxis technologii "předků").

Již zmíněné 3 kontinenty se též liší typem krajiny. Je zde Indar, který je pokryt pískem a kamením, dále je nabízen Essamir, kompletně pod sněhovou pokrývkou, a nakonec Amerish, jenž se pyšní všudypřítomnou zelení. Na kontinentech se také (ovšem velmi zřídka) může měnit počasí, jako například písečné bouře, či husté vánice, což dokáže příjemně oživit hru.

Základním principem je obsazování území, kde se snažíte zabrat celou mapu. Ne jen tak bezúčelně, protože každé dobyté území vám zajišťuje v pěti minutových intervalech jeden ze tří základních zdrojů. A za velké základny dostáváte ještě speciální bonusy pro všechny hráče na určitém kontinentu. V tomto je zahrnuto například i nákup těžkých tanků ---> musíte mít obsazenu alespoň jednu ze tří Techplant na kontinentu (obrovská základna, která nabízí jednu z nejlepších obran, všechny typy vozidel i letadel a ochranu pomocí štítů). Podobně tak Bio labotoře zajišťují nepatrnou regeneraci HP hráčů (zdraví hráčů), opět pro daný kontinent. Ale těchto velkých základen je na každém kontinentu jen málo (většinou 9) a taktéž přidávají zdroje potřebné pro nakupování vozidel a spotřebních předmětů (např.: granáty, miny - ano, zde nedostanete granát zdarma při každém respawnu, je tak zabráněno tomu aby při velkých střetech nebyla oblast zaplavena granáty).

Ve hře kromě zdrojů je hlavní měna - certifikační body. Okolo této oranžové věci se bude točit vaše pozornost po celou dobu vašeho hraní. Je to měna, kterou hráč dostává za zkušenosti ( XP ), které můžete všemi různými způsoby získat (nejčastěji asi za zabíjení nepřátel), takže pokud vám střílečky zrovna moc nejdou, získání této měny bude pro vás časově náročné. Za tuto měnu si lze ve hře kupovat veškerá vylepšení pro vaši postavu, od různých zbraní pro pěchotu, přes vylepšení vozidel, až k vylepšení pasivních schopností vaší postavy. Získávání této měny nebude moc příjemné pro netrpělivé hráče a do první tisícovky se vám to bude zdát jako nesplnitelný úkol.  Pro tyto hráče je zde prémiová měna - Station cash, za kterou si ale nekoupíte už třeba vylepšení pasivních schopností vaší postavy.

Abilitky (pasivní schopnosti postav) jednotlivých tříd, za které lze hrát jsou skutečně výborně vybalancovány.
Zde je seznam herních tříd a jejich schopnosti:
- Infltrator - dokáže se stát na malou chvíli neviditelným.
- Lehký assault - díky jeho jetpacku se dostane prakticky kamkoliv.
- Medik - medik má revive gun, kterou může zvednout své spoluhráče a speciální schopností je plošný heal pro úzký okruh spoluhráčů a pro samotného medika.
- Inženýr ( ženista ) - který dokáže rozložit turet a nebo vyhodit ammo dispenzer pro něj nebo ostatní hráče (včetně protihráčů).
- Těžký assault - jeho speciální schopnost je krátkodobý bonusový štít.
- MAX oblek – s max oblekem se můžete vybavit u všech terminálů a bude vás stát 350 pěchotních zdrojů a samozřejmě je zde cool down.

To asi vše k mechanikám planetside 2, jelikož jsem sám dlouhodobým hráčem (bez premium měny) mám na tuto hru skutečně kladný názor a myslím si, že kdo tvrdí, že bez premia to prostě nejde, se šeredně spletl. Ovšem i planetside 2 má své chyby, ale tak kvalitní free to play střílečku asi jinde neseženete, kdybych měl planetside 2 přirovnat k nějaké jiné hře, byl by to asi battlefield, ale ten je dle mého názoru horší (jen pro srovnání v battlefieldu střílíte ze středu obrazovky a v planetside 2 přímo z hlavně zbraně a navíc, planetside nestojí 60 dolarů!), ale to je jiná kapitola. Kdybych měl hodnotit, co nejvíce objektivně dal bych planetsidu 8/10 .

Systémové nároky na tuto hru jsou ovšem pro hráče se slabšími stroji nepřekonatelnou překážkou, takže pokud máte dostatečně silný stroj a máte chuť se připojit do obrovských bitev až několika stovek hráčů, pak se uvidíme na bojišti.

Slovníček pojmů:
MMOFPS – Multiplayer střílečka z první osoby
Multiplayer – online hra více hráčů
Techplant – Základna s technickým zaměřením
Bio laboratoře (Biolab) – Základna s botanickým zaměřením
HP – Health points – zdraví hráčů
Respawn – Oživení na nejbližší základně
Certifikační body – Měna pro nákup vybavení
Station cash – Premium měna
Abilitky – pasivní schopnosti postav
Revive gun – „zbraň“ na oživení mrtvých spoluhráčů
Turet – věžička, označení většinou pro zbraně s palebným úhlem 360 stupňů
Ammo dispenzer – Dobíjení nábojů pomocí malé krabičky
Cool down – doba, po kterou nemůžete používat určitou věc či postavu
Free to play – hra je zdarma

Tomáš Dohnal

<-- Fifa 2014 Belgium trip -->

Pokud máte otázky, pište na naši adresu, Facebook nebo na Twitter.