Office 2013

10.07.2014 00:00

Představení kancelářského balíku Microsoft Office 2013 (Word, Excel, Outlook, Access, PowerPoint a OneNote) 

Cílem tohoto článku je přiblížit a porovnat předchozí kancelářské balíčky s novým, Office 2013. Zároveň budu v tomto článku osobně hodnotit provedené úpravy jak funkční, tak designové.
Nejstarší verze, kterou jsem používal, byla verze 2000. Tuto verzi jsem tolik nepoužíval. Vzpomínám si, že jsem si jen tak něco tam psal a počítal, ale vzhled, který tam byl, mě velmi spojoval s Windows 95 a 98. Grafika programu se nemohla rovnat současným programům, ale o to ani moc nešlo, protože důležité jsou funkce programu, které podle mě byly na svou dobu velmi „chytré“. 
Nástupce tohoto programu byl Office 2002, který byl určen i pro nový operační systém -> WinXP. I proto lze občas vidět Office XP. Vzhled programu byl podobný další verzi, ale i tak v něm zůstalo trochu verze předešlé. Lze jej označit za nějaký most. Sám jsem tuto verzi neměl, ale vzhledem k tomu, že další verze přišla o rok později, usuzuji, že tento balíček nebyl příliš povedeným.
Na scénu se proto dostává Office 2003, který je nám velmi známý. Jeho nástupce nese o 4 roky vyšší verzi, a i proto byl tento Office velmi rozšířen a oblíben. Spousta z vás by mohla znát postavu Clippy -> postava sponky, která vám radila při práci. Všechny tyto faktory vytvořily z této verze jeden z nejlepších kancelářských balíků vůbec. Již při zapínání jakéhokoliv programu vidíme, že načítací okno má modernější vzhled a ukazuje nám, že program je propracovaný do detailu a že každá chyba byla odstraněna. O tom se však sami smíme přesvědčit v prvních minutách práce. Osobně jsem tuto verzi měl rád a vytvořil jsem v ní spousty dokumentů, sešitů a prezentací. Ale vývoj šel dál a o 4 roky později s Windows Vista přichází nová verze, která měla starší verzi oživit a udělat uživatelsky přívětivější spolu se zmiňovaným Windows Vista.
Office 2007, který představil nové grafické rozhraní zvané Ribbon, a které je používáno doteď, se pokoušel spolu Windows Vista jít na výsluní těchto kategorií. Bohužel, Vista nebyla tak povedená, jak Microsoft sliboval a velmi rychle upadl. Naštěstí, Office 2007 byl propracovanější a splnil očekávání uživatelů. A to i přes menší nezvyk v ovládání programu a jeho nový design, který sází na strategii typu: „Vše na jednom místě a žádné hledání.“ To se i odráželo v načítací obrazovce, která byla laděna do odstínů jedné barvy a vytvářela pocit jednoduchosti. Po pár týdnech jsem si zvykl na nové rozhraní a byl jsem s ním velmi spokojen. Plusem bylo i organizování pásu karet a vytváření vlastních karet. Vista nebyla zrovna nejlepší Windows, co Microsoft vydal, a proto o pár let později přichází opravný balíček v podobě Windows 7 a nového Office
Office 2010 se velmi nelišil od předchozí verze, možná jen v grafických detailech (mimo jiné načítací obrazovka, která opět působí jednoduše a slibuje pohodlnou práci s programem). Programy fungují stejně jak v Office 2007 a nelze najít větší rozdíly. Hlavním důvodem bylo opravit Windows a přitom vydat i opravenou verzi Office. Proto se netřeba nějak rozepisovat a přistoupíme k poslední verzi, která přišla i s novým Windows, o kterém jsem psal v předešlém článku (verze pro ostatní operační systémy jsem nevypisoval, protože s nimi nemám osobní zkušenosti a proto je nemohu osobně hodnotit)
Office 2013, poslední vydaná verze, která doprovází Windows 8. Stejně jako nový Windows je i nový Office laděn do odstínů jedné barvy s možností lehkého motivu a vypadá více jako program pro dotyková zařízení. Pojďme si však blíže projít jednotlivé programy, které tento balíček nabízí, a porovnejme Ribbon nabídku a její rozložení s předešlými verzemi a funkčnost programů samotných. 

Jako první program, který vás všechny napadne, když se řekne Office, je program Word, ve kterém také vznikal tento článek. Textový editor, který se vžil do srdcí mnoha lidí a který je spoustou programů napodobován, je v jeho zatím poslední verzi především po deignové stránce změněn. První věci, která všem utkví na očích, je animace jakýchkoliv přechodů. Nejen Word, ale i také ostatní programy, mají na rozdíl od předešlých verzí animaci u téměř každého přechodu -> kurzor se při psaní posouvá (dříve „skákal“), při hledání v textu se na výsledky najíždí (dříve se vám výsledek přímo zobrazil), …. Takových příkladů bych našel spousty. Dalo by se říct, že Word (ale i také celý Office) je hravější a uživateli líbivější. Další věc, které se v prvních chvílí všimnete, je panel Soubor, který se zobrazuje přes celé okno programu a nabízí tak větší přehled o dokumentu, o nastavení a o práci s Wordem. Tento krok hodnotím velmi kladně, protože i když bylo upuštěno od konzervativního vzhledu, dokázal Microsoft ukázat, že si poradí i s novým zadáním.
Word pracuje online (jako celý Office), a proto vám v prvních chvílích nabídne přihlášení se pomocí vašeho Live účtu. Díky tomu získáte přístup na OneDrive (dříve SkyDrive). Tuto možnost využívám velmi často a je to jeden s důvodů, proč bych přešel na Office 2013. Používám notebook a stolní počítač a potřebuji mít některé soubory pořád po ruce. Co dále je velké plus, je možnost upravení vlastností dokumentu velmi jednoduchou cestou -> z panelu Soubor, kde mohu nastavit vše a vidím, kdo naposledy upravoval dokument a jak dlouho byl celý dokument upravován (tato možnost není dostupná, pokud používáte dokument z cloudu).
No to vše je pěkné, ale co třeba šablony? Ano, i tato část byla upravena. Přesunutím k políčku Nový v panelu Soubor získáme přístup k šablonám velmi jednoduchým způsobem, kde také můžeme tyto šablony hledat a stahovat a získat tak nepřeberné množství různorodých šablon. Vyhledávání však není jen otázkou názvu, ale vidíme zde i kategorie, kde se hledaný výraz nachází a jednu další skvělou výhodu. Program nehledá šablony pouze pro sebe, ale také i pro ostatní programy. Pokud tedy zadám výraz „životopis“ do vyhledávače, najdu 25 Word dokumentů s touto tématikou (šablon), které jsou rozděleny do kategorií, ale najdu také jednu šablonu pro PowerPoint. Toto ocení především lidé, co se připravují na nějaký pohovor a chtějí jej oživit prezentací (osobně mi toto velmi pomohlo).
V panelu Soubor najdeme políčko Účet, kde můžeme zjistit informace o verzi Office a použitého účtu, ale také zde můžeme připojit naše účty ze sociálních sítí, které můžeme dále v programu používat. Pokud tedy budeme v programu přidávat nějaké mteriály, například fotky, ale i videa, můžeme využít pomocníka, který nám nabídne možnost přidat tyto soubory z našich sociálních sítí.

<-- Windows 8 Live.com --> 

Pokud máte otázky, pište na naši adresu, Facebook nebo na Twitter.