Windows 10 - Znovu a jinak?

11. 11. 2014 8:00

Tento článek popisuje Technical Preview - výsledný Windows se může lišit od této verze. Vzhledem k tomu, že článek je psaný průběžně, budou na konci článku umístěny i větší aktualizace, které během měsíce používání byly vydány.

Spousta lidí byla nespokojená s Windows 8. Osobně se jim nedivím, protože i pro mě byl přestup na novější Windows složitější a zvykání si na nepřítomnost (později přidaného) tlačítka Start a jeho novou nabídku trochu těžší. Dále se uživatelům nelíbilo Metro (Modern UI), které nabízelo rychlejší, ale omezenější práci. Posléze jsem však pochopil, v čem tyto aplikace spočívají. Byla to jejich rychlost a jednoduchost. Pouze základní funkce, které "denně" využívám a ke kterým jsem měl rychlý přístup. Problémy dělala také vypínání počítače a vůbec celé ovládání a nastavení na pravém boku monitoru. Podobných problémů a nedostatků, které uživatelům vadily a na které si nemohli zvyknout, ale ve své podstatě nabízeli rychlejší práci s počítačem, bychom našli více. Nebudu jen kritizovat, a proto vyjmenuju i nějaké velmi dobré vlastnosti a funkce staršího systému. První věc, které si člověk všiml, bylo neskutečné rychlé startování. V kombinaci s SSD diskem to byl doslova blesk. Přihlašování pomocí účtu Live.com jsem také ocenil, protože mi nabízel možnost synchronizace s dalšími počítači. Výše zmiňované Metro (Modern UI) a nová nabídka Start, která nabízela rychlý přístup k nejpoužívanějším aplikacím a programům. Samotné aplikace, které díky jednoduchosti a rychlosti nabízeli nejlepší zdroj informací, které nakonec i ukazoval na tzv. živých dlaždicích. A tak bych našel spousty dobrých vlastností a funkcí. Jednoduše, Windows 8 byl inovativní, ale měl i své chyby. To vše však změnil nedávno uveřejněný Windows. Vybalancování mezi vzhledem a přednostmi Windows 8 a funkcemi a ovládáním Windows 7. Představuji Vám Windows 10.

Ve stylu Windows 8

Windows 10. První věc, která Vás bude zarážet, je název. Mám spousty osobních domněnek, proč zrovna 10, ale nechme to tak, jak to je, protože ti, kteří v Microsoftu Windows dělali, měli velmi dobrý důvod to tak pojmenovat. Začnu u instalace samotného systému, která je velmi podobná Windows 8, ale vše se může změnit (přeci jen se jedná o Technical Preview). Samotná instalace mi zabrala asi 35 minut, takže velmi rychlá, což dokazuje i velikost Windows, která je okolo 15 - 20GB. Po nastavení jsme se dostali na Plochu, která se v mnoha věcech neliší od dřívějších (možná až na tlačítko Start, která je pro uživatele W8 (Windows 8) trochu nezvyklé). Nejprve jsem měl pocit, že jsem ve W8, ale jen co jsem kliknul na Start, bylo mi jasné, že se dívám no nový operační systém a že bude skvělý. Start je rozdělený do 2 částí -> programy a Metro aplikace. Velmi oceňuji tohle spojení, protože mám neustálý přehled nad plochou. Toto je výchozí zobrazení W10, které byste měli mít po instalaci systému.

Návrat k tradicím

Podívejme se na nabídku Start, která je nejzajímavější a která na první pohled upoutá, protože si osobně myslím, že je to ta první věc, která bude nové uživatele zajímat. Jak jsem již psal, je nabídka Start rozdělena do 2 částí. Levá část obsahuje název účtu a ovládání stavu počítače (vypnutí, restartování a režim a spánku), odkazy na nejpoužívanější složky a Nastavení PC a nejpoužívanější programy a aplikace. Dostáváme tak komprimovanější zobrazení Start menu W7. Druhá část zůstala v režii W8, takže zde najdete Vámi připnuté programy a aplikace v různých velikostech. A navíc je možné nabídku velikostně nastavit.

Dalším místem, kam se v prvních krocích dostaneme je Průzkumník Windows, který neprošel příliš velkými změnami, ale i přesto nabízí spoustu zajímavých funkcí. Průzkumník nabídne např. seznam posledních otevřených souborů a složek nebo nastavení složky

Napohled viditelnou změnou u W10 jsou animace. Při otevírání nového okna, okno "sjede" a vynoří se. Naopak oři zavírání, okno zneviditelní. Někdo by mohl říct, že to vše bude mít vliv na procesor a paměť RAM. Opak je však pravdou. Náročnost systému není tak vysoká, jak si někdo může myslet. W10 rozjedete i na 512 MB RAM (Aspoň ve virtualizaci to fungovalo, přímo jsem to nezkoušel). Dalším grafickým prvek, který se týká okna, je slabý stín okolo okna, který ve Windows 8 chybí a který nám rozlišuje okna od sebe a pomáhá tak v jednoduché orientaci na Ploše.

Základní představení W10 bychom měli. Sami si můžete doinstalovat jakékoliv programy, které jsou podporovány W8, protože tyto dva operační systému fungují na stejném jádře. Chci tím říct, že lze tento operační systém využívat i jako primární, i když se jedná zatím jenom o vývojářskou verzi. S tím jsou však spjaty další funkce systému.

Trocha Linuxu

Když už jsme si své oblíbené programy nainstalovali a spustili, tak jsme zjistili, že mezi nimi chceme přepínat. I tady je menší změna. Pokud budeme přepínat pomocí klávesové zkratky Alt + Tab, tak uvidíme, že seznam malých miniatur je pryč a nahradil jej seznam s náhledy oken ve větším zobrazení. Tím však novinky nekončí. Klávesová zkratka Win + Tab nabízela ve Windows Vista a Windows 7 3D přepínání mezi okny. Windows 10 na této klávesové zkratce nabízí skvělou funkci. Jakou? Možnost přidání plochy. To co používá Mac i Linux má už i Windows 10. Můžeme si tedy vytvářet bezpočet pracovních ploch (u mě to bylo 10 dalších pracovních ploch). Přepínat mezi plochami můžeme pomocí klávesové zkratky anebo pomocí tlačítka překrytých ploch vedle vyhledávání u Startu (vlevo dole). Pokud budeme pracovat na více plochách, tak nám W10 bude zobrazovat zapnuté programy na Hlavním panelu pomocí jednoduchého podtržení, čímž máme vždy přehled o tom, co právě běží. V případě kliknutí na daný program, budeme přeneseni na příslušnou plochu.

Stolní počítač vs. tablet a dotyková zařízení

Pro uživatele tabletů bylo Metro (Modern UI) nejlepším prostředkem při práci s Windows. A co majitelé stolních počítačů? Ti mohli využívat plochu, ale neustálá přitomnost nového rozhraní byla pro některé omezující. Proto přišel nový systém se změnou. Metro (Modern UI) je v okně a uživatelé stolních počítačů je mohou využívat jako jakoukoliv jinou aplikaci. Přetahujete je, měníte velikost a připínáte je ke krajům dle libosti. Tady by však mohli odporovat majitelé tabletů, že přišli o skvělého pomocníka při práci. Nebojte, i na vás bylo myšleno, a proto je systém vybaven dvojím režimem -> stolní počítač a dotyková zařízení. Jak je to myšleni? Režim stolního počítače nabídne výše i níže zmíněné funkce, ale režim tabletu (dotykového zařízení) nabídne Start jaký známe z Windows 8, čemuž se podřídili i aplikace, které jsou se Startem spjaty, takže je vše akorát velké a pohodlné na dotyk. Jenže co když mám stolní počítač s dotykovou obrazovkou. Budu používat dotykové zobrazení nebo režim stolního počítače? Pro ty, kteří mají možnost volby ovládání, mají i možnost volby režimu, takže pokud si budete chtít vzít počítač na cesty (myslím zde především 2in1 PC), tak si zapnete režim dotyku. Po návratu si počítač položíte na stůl, připnete si klávesnici a přepnete se do režimu stolního počítače.

9860

Ptáte se, co je 9860? Označení Build, tedy nějaké sestavení. Trochu složité, že? Představte si výrobní linku. Každá část dělá něco. Tam se to obrábí, tam zase spojuje, tam nahrajeme program, … Samostatné části jsou samy o sobě k ničemu, ale pokud je spojíme dohromady v jeden fungující celek, získáme plnohodnotnou pracovní linku na tvorbu určitého výrobku. Této pracovní lince bychom říkali sestavení a označili bychom ji třeba 9860. Díky tomuto číslu pak můžeme odlišit jednu pracovní linku od druhé. To je Build. Ale nejsem zde proto, abych Vás učil, ale abych Vás seznámil

s novým Windows, nyní s jeho novým Buildem. Co nám nabídl? Především to jsou nové animace, které svým zobrazováním oken pomalu, ale jistě více a více připomínají operační systémy Mac OS. Další změnou, které si všimnete, je notifikační okénko, které je umístěno u hodin. Uvidíte zde všechno, od upozornění na nové nepřečtené e-maily, přes různé chybové hlášky až po zprávy ze Skypu. Změněno bylo také uchopování oken, které svým náhledem připomíná W7 a oproti předchozímu Buildu nabízí jenom možnost přichycení vlevo a vpravo (Build 9841 nabízel i uchopení do pravého nebo levého horního rohu). Ze stránky technické, nový Build je rychlejší a stabilnější, což bylo poznat už při prvním normálním startu (bez instalací a aktualizací). Pro ty, kteří chtějí šetřit, jak s daty, tak s baterií, je v nastavení PC Settings pár záložek, kde si tyto údaje ohlídáte. Build 9860 nabídl spousty novinek, jak velký, tak i malých, a udělal ze zatím se vyvíjených Windows operační systém, který bych se nebál implementovat na jakýkoliv počítač. Jednoduše řečeno, už nyní je W10 stabilní a plnohodnotný systém jako W8 nebo W7.

Bezchybný?

I když se jedná pouze o Technical Preview, tak je systém relativně stabilní. Z osobní zkušenosti vím, že běží velmi plynule a žádné větší problémy tu však nenajdete. Menším problémem je hlavní lišta, která se občas zasekne a už se nevrátí (nezajede) dolů. Dalším problémem, který už není zase tak malý. Po spuštění počítače (probuzení) ze spánku občas celý systém spadne. Tento nedostatek je však z důvodu zkušební verze omluvitelný Chyb je opravdu minimum a myslím si, že už jej lze používat jako primární systém. Když jsem po pár dnech řekl, že jej používám jako primární systém, pár lidí z STC se velmi divilo mému rozhodnutí, ale jak to lépe vyzkoušet, než přímo v ostrém provozu. Update 9860: Po instalaci Build 9860 se výskyt modrých smrtí znatelně snížil. Windows jsou plynulejší a stabilnější, než tomu bylo v předchozí verzi.

Ano nebo ne? Určitě ano

Nejspíš předčasné tvrzení, ale mé zkušenosti mi říkají, že i když je systém teprve v rané vázy svého dokončení, tak to bude nejlepší kompromis pro uživatele Windows 7, kteří chcou přejít na novější a rychlejší systém. Pro majitele Windows 8 ude naopak prostředkem k přiblížení se k původním Windows. Tímto jsem vám ukázal a přiblížil nový Windows 10, který je prozatím jen v Trechnical Preview, tedy v nějaké jednodušší verzi, která se dále vyvíjí, tudíž konečný Windows může vypadat trochu jinak, ale funkce zůstanou zachované, v což doufám, takže lze tento článek brát i jako jednoduchý návod na ovládání.

Přeji příjemnou práci s novým Windows

Jan Rajnoha

<-- Belgium trip   

Pokud máte otázky, pište na naši adresu, Facebook nebo na Twitter.

Foto ke článku dostupné na Dropbox.com