Windows 8

18. 3.  2014 00:20

 Představení nového Windows 8.1, přesněji update Win8

 Cílem tohoto článku je přiblížení Windows 8.1 a jeho doporučení. Zároveň proběhne osobní zhodnocení systému, jak se jevil na první pohled a zda byl upgrade dobrou volbou.

Windows 2000 a ME, XP, Vista, 7 a poslední 8 (8.1). To jsou základní verze Windows, které byly vydány po roce 2000. Jejich vzhled se po Win7 moc neměnil, ale to neproběhlo ani platforem, na něž byly tyto operační systémy vytvářeny. S postupem času však přichází doba smartphonů a tabletů a Microsoft nechce zůstat „v době prehistorické“ a vytvářet Windows pouze pro stolní počítač či notebook. Sami však víme, že starší verze nejsou pro tablet vyhovující. A s tím přichází nový operační systém, nová kapitola v knize historie Microsoftu. Připravte se, recenze o Windows 8.1 přichází.

Windows 8.1 – nový, rychlý, bezpečný, ale jiný. Osobně nemám moc rád tyto Windows, ale budu se snažit, aby moje kritika nebyla ovlivněná mou zaujatostí. Začněme u instalace produktu.
Nejprve jsem prováděl upgrade Win7 na Win8.1 (v článku budu používat zkrácený zápis Windows). Tento upgrade se mi nějak nepovedl a byl jsem proto nucen systém nainstalovat na prázdný disk. Instalace byla rychlá a jednoduchá. Po dokončení uživatele přivítá nastavení systému, kde si vybere základní nastavení (aktualizace, potvrzení Windows, personalizace, …). Po učinění těchto kroků se dostáváme k Windows, kde nás přivítá nabídka Start ve formě Metro (oficiálně se tomuto prostředí Metro říkat nesmí -> tento název má registrována jiná značka, ale i přesto ji budu používat).  V základním nastavení najdeme převážně Metro aplikace, které jsou předinstalované. Kliknutím na ikonu Plocha se dostáváme na nám již známou pracovní část celého systému -> Desktop.

Systém je nainstalovaný, takže můžeme začít pracovat. První věc, které si všimnete na Desktop oknech, je jejich vzhled, který je neprůhledný, převážně světlý a název okna je centrován. Dále zmizely ohnuté rohy. Samozřejmě tohle vše lze změnit pomocí programů, které jsou volně šiřitelné na internetu. Hlavní panel zůstal téměř nezměněn, rozdíl je pouze v logu Windows (tlačítko Start).
Pokud jste byli zvyklí používat miniaplikace, budete překvapeni, ale Win8.1 již tyto malé šikovné programy nepoužívá. Místo toho však mohu doporučit program Rainmeter, který vám nahradí plnohodnotně miniaplikace a navíc také zkrášlí Desktop. Přepínání mezi okny pomocí Alt+Tab zůstal zachován, ale pomocí Win+Tab (3D přepínání oken) byl odebrán, ale většina uživatelů ani neví, že tato funkce existuje.

Dostali jsme se přes nabídku Start na plochu, ale co vlastně skrývá nový Start? Pod malým nenápadným tlačítkem ↓ najdeme všechny nainstalované programy. Lze mezi nimi také hledat, což mnohdy zrychlí práci. Tento vyhledávač lze používat i jako internetový vyhledávač, neboť vám je schopen vypsat všechny nalezené shody v Metro aplikaci. Ale zpátky k programům. Všechny programy jsou také roztříděny podle jejich typu, jež vám také pomohou při hledání. To jsou programy v nabídce Start a nyní se podíváme na dlaždice. Lze je odepnout, odinstalovat, změnit velikost či zakázat jejich aktivnost. Aktivní dlaždice poskytuje rychlý náhled na nejnovější novinky (Lidé – co se děje, Počasí – aktuální stav, Kalendář – blížící se akce). Podle toho lze i vytvářet skupiny těchto programů a jednotlivé oddíly pojmenovávat podle zaměření. Pokud budete chtít Start personalizovat, klikněte pravým tlačítkem na vybraný program a zjistíte, které atributy lze měnit.

A tím se dostáváme k ovládání nového Windows. Někoho zarazí, jak vypnout počítač, jiné zase, jak se dostat z Win8 do nabídky Start. Řešení, které bylo zvoleno, není zrovna nejlepší. Přejetím myši po pravém kraji z rohů (z pravého horního dolů či pravého dolního nahoru) se vám zobrazí panel, který nazývám Rychlý panel, protože se přes něj dostanete téměř všude. Po kliknutí na ikonku nastavení na vás již vykoukne možnost vypnutí počítače. Kromě toho však můžete z toho panelu kontrolovat připnuté zařízení, sdílení anebo hledání. Mimo jiné, v levé dolní části vidíte aktuální čas a stav připojení PC k internetu. Metro aplikace nápadně připomínají mobilní zobrazení -> samozřejmě jde o záměr. Ale jak potom vidět více programů typu Metro na jedné obrazovce? Ano, i na tohle v Redmondu mysleli a vymysleli jednoduché připínání oken ke krajům. Ano, známe to již z Win8, ale zde máme větší možnosti s jejich prací. Na jeden monitor lze připevnit pouze 2 programy, zato na 2 monitorech lze pracovat až s 5 programy, což je velmi příjemné. Tento důvod práce s Windows byl zaveden kvůli dotykovým zařízením, které nemají velkou přesnost, a proto je pro ně větší zobrazení mnohem výhodnější. Windows je jeden z nejrozsáhlejších programů na světě a není se čemu divit, když i po několika letech zjistíte, jak jej ovládat o něco lépe.

Podívejme se však ještě na nastavení Windows, které (jako všechny části tohoto operačního systému) je velmi obsáhlé. Jedna z prvních částí nastavení, na kterou jste dotazování již při instalaci, je účet Microsoft, který vám otevře dveře do systému Windows. Pomocí něj se budete přihlašovat do systému a do programového balíku Live.com. Nastavení má 9 kategorií. Základní je Počítač a zařízení, kde si nastavíte zamykací obrazovku a programy na něj zobrazené, displej, Bluetooth (a další) a zjistíte informace o PC. Další položkou nastavení jsou Účty -> správa vašeho účtu připojeného k PC. Dále SkyDrive (nově OneDrive), Hledání, Soukromí, Síť, Místní nastavení, Usnadnění a Aktualizace s obnovením. Když se podíváme na první kategorii, najdeme zamykací obrazovku, která vás uvede do systému Windows aktuálními informacemi. Pak se dostanete k zadání hesla, které lze provést i pomocí obrázku -> zvýraznění určitých částí (přiblížení se k dotykovému ovládání). Někteří si mohou položit otázku: „Jak mohu používat Windows 8.1 bez účtu Microsoft?“ I na tohle je jednoduchá odpověď. V kategorii Účty odeberete Microsoft účet (pokud jste jej použili) a nastavíte název a heslo k účtu lokálního počítače. Poté lze používat zařízení i bez internetu.

Další část, do které nahlédneme, je Metro a přepínání mezi tímto zobrazením a plochou. Metro není typickým modelem pracovní stanice dřívějšího formátu, ale to jsme si již zmínili v předchozích částech. Přecházení mezi těmito styly je uděláno pomocí malého náhledu okna v levém horním rohu. To se bude určitě hodit při práci např. s komunikačním programem Skype. Pokud jste na ploše a přijde vám zpráva na Skype, pop-up okno, které se zobrazí v pravém horním rohu, vás na tuto skutečnost upozorní a kliknutím se dostanete do aplikace. Dobře, ale proč ten přechod? Rozdělaná práce na ploše nemizí a vy se pouhým kliknutím přenesete zpět. Není jednodušší poté vždy Skype vypnout? Není, protože jeho načítání ne každého bude bavit, a je proto lepší použít tuto možnost přenesení. Zaměřme se ale na práci v Metru. Aplikace, které jsou pro něj vytvořeny, jsou jakýmsi (převážně) dlouhým vodorovným pásem a monitor vám zobrazuje právě jen jednu jeho část. Procházíte tedy pomocí kolečka směrem do boku, což může být pro někoho nezvyklé, ale na monitoru je lepší porovnávat věci, které jsou vedle sebe, protože displej má vždy větší šířku než výšku, a lze tedy jednodušeji pracovat např. se statistikami. Bezpochyby je Metro něčím novým. Něčím, co má uživatele ohromit, překvapit a ulehčit mu práci, ale občas se to prostě nepovede a důkazem je například již zmiňovaný Metro Skype (lze stáhnout i desktop verzi, která funguje bez problémů), u kterého se mi zatím nepovedlo připojit Facebook, i když na desktop verzi mi funguje bez problémů. Další chybu jsem našel v aplikaci Fotografie, kdy můžete zobrazit vámi vybraný obrázek z počítače pomocí tohoto programu, ale samotný program vám nedovolí prohlížet soubory počítače a najít si obrázek z aplikace -> povolené složky jsou jen Obrázky. Mimo jiné s příchodem Office 2013 zmizel Picture Manager, ale aplikace Fotografie, jež je součástí Win8.1, vám tento program nahradí. Sice ne v plném rozsahu, ale také s ním lze dělat zajímavé editace fotek či obrázků. Office 2013 se budu věnovat v samostatném článku, stejně jako balíčku Live.com, ke kterému Skype trochu spadá, takže i na tento program nahlédneme trochu důkladněji. Do Metro aplikací patří také základní programy Win8.1, jako jsou Nastavení, Store a nebo Internet Explorer.

Internet Explorer, ano ten program, který se nikomu nelíbí, je ve své 11. verzi velmi rychlým a spolehlivým spolupracovníkem. Pomalý? Nebezpečný? To je již minulostí. IE dokáže plně zobrazovat webové stránky jako Chrome, Mozilla či Opera. Ale říkat o desktop verzi je poněkud zbytečné, protože aspoň jednou jste se s ní setkali, proto se podívejme na její Metro podobu. Nový vzhled a rozložení přizpůsobené opět pro dotyk je velmi nápadité a jednoduché na naučení. Jednoduchost zde hraje velkou roli, protože dotykové ovládání není velmi dokonalé a toto provedení mu doslova sedí nejlépe. Překvapením bude panel Adresa, který byl přesunut na spodní lištu, nad ním se zobrazují výsledky hledání při zadávání webové adresy anebo záložky. Lze však toto nastavení změnit. Nenajdete zde historii či rozšířenější nastavení, ale neznamená to, že zde není. Historie se pořád ukládá a je spojena s desktop verzí IE. Novou funkcí, která byla přidána kvůli Metru, je možnost připojení webu na panel Start, kde vidíte rychlý odkaz na vaši oblíbenou stránku.

Základní popis bychom měli a teď se podívejme na HW náročnost. Windows 8.1 Pro u mě potřebuje +- 21GB na disku (záleží na doplňcích). Odhaduji a zároveň doporučuji minimálně 30GB. Procesor používám Intel Core i7 z první řady, ale i přes stáří procesoru mi systém funguje velmi hladce a zatížení nedostává ani přes 20% v klidném stavu. Jen jednou jsem procesor vytížil na 99%, a to tehdy, když jsem měl spuštěné dva webové prohlížeče, přehrávání videa z YouTube, dvě Visual Studia, několikrát průzkumníka, Skype, Lync, Rainmeter a do toho všeho jsem spustil vyhodnocování výkonu počítače. RAM náročnost také není vysoká. OS potřebuje ke svému chodu okolo 2GB RAM, které již obsahují i ty nejzákladnější počítače. Grafická náročnost je také velmi nízká, takže si vystačíte i se starší grafickou kartou.

Když tedy shrnu systém Windows 8.1, budu hodnotit většinou kladně.
Instalace systému byla velmi jednoduchá, celkem rychlá a neobsahovala zbytečné věci okolo.
Ale podívejme se již na systém. Začnu u části, která je většině uživatelů známá, a to plochou.
Plocha zůstala téměř zachována celá. Změna je jen v hlavní liště a vzhledu oken, tedy nevelké změny. Tuto část bych hodnotil kladně, a to kvůli zachování vzhledu plochy, která obstála i před novým stylem – Metro.
Další částí je Start. Ten se přesunul z panelu na ploše do celoobrazovkové aplikace, která obsahuje spoustu změn. Dobrou změnou je možnost aktivování aktivních dlaždic, které nám podávají nejnovější informace. Záporem tohoto systému je jeho neobvykle rychle nasazení mezi uživateli, kdy bychom spíše očekávali nějaký přechodový můstek, tedy použití tohoto stylu naplno až ve Windows 9 a vyšší.
Dále zhodnotíme část, kterou jsem popisoval, a tou je ovládání, které není špatně řešené, ale pro uživatele, kteří jsou zvyklí na předchozí Windows, nemusí být první chvíle práce s tímto novým prostředím velmi šťastné.
Metro aplikace a jejich možnost více oken. Velmi dobře řešené, a navíc je možné tyto aplikace v případě malého místa připnout k levému panelu, který zobrazíme přejetím z levého horního rohu směrem dolů, tudíž je schovat jako na hlavním panelu. Tento úkon můžeme provést až u 5 oken na 2 monitorech, což je velmi výhodné při práci s tímto systémem, takže za mě rozhodně plus.
Pak tu máme nastavení, které lze zobrazit jak v Desktop, tak i v Metro a právě tady je nastavení velmi jednoduché a přehledné a pro uživatele příjemné na práci. Možnost základního nastavení v tomto režimu neukazuje uživateli příliš mnoho složitějších možností, a tím chrání uživatele před náhlou dobrovolnou disfunkcí systému.
Poslední hodnocená část je nové prostředí. Dobrý nápad, který by možná chtěl i trochu dotáhnout, ale jenom čas nám ukáže, zda tento krok byl správným směrem. U dotykových zařízení jsem si tím jist, ale u stolních počítačů a notebooků si tímto krokem jist moc nejsem.
S tím tak trochu souvisí Internet Explorer, který je v tomto režimu jednoduchým a snadno ovladatelným. Internet Explorer měl svou horší dobu, ale ta je už dávno pryč. Bohužel někteří stále žijí v předsudcích a tomuto prohlížeči nedůvěřují. Tento prohlížeč jsem vždy a nyní také budu hodnotit velmi kladně.
Hardwarová náročnost je také velmi nízká a poradí si s ní i starší počítače.

Závěrečné shrnutí: Systém je nový a na první pohled velmi chaotický. Tablety a podobné zařízení nebudou mít problémy, ale uživatelé, kteří přecházejí ze starších typů Windows, budou trochu překvapeni. Nicméně nepochybuji o tom, že se systém naučí ovládat, čímž si ho snad i oblíbí. S ovládáním by neměli mít sebevětší potíže, neboť, jak již je psáno výše, je velmi jednoduché. Windows 8.1 chce jen svůj čas, který měly všechny operační systémy k tomu, aby se prosadily.

Doufám, že jsem vám pomohl aspoň trochu při rozhodování, zda upgradovat či koupit tento systém. Osobně se mi systém moc nelíbí, ale je to také hodnoceno z pohledu dlouhodobého uživatele starších typů, ale práci s ním jsem si osvojil a nepřipadá mi zas tak špatný, jak některé jazyky říkají.

Přeji spousty dobře strávených chvil práce a málo zbytečného rozčilování
Jan Rajnoha

Office 2013 -->  

Pokud máte otázky, pište na naši adresu, Facebook nebo na Twitter.

Foto ke článku dostupné na Dropbox.com